10 prostych zasad, jak ochronić dziecko przed upałem

Nadchodzi przez wielu upragnione lato. Pora roku uwielbiana szczególnie przez dzieci. Jest to przecież czas wakacji i wyjazdów. Ale dziś nie o tym mowa. Lato to także okres upałów, które mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Wysoka temperatura może stanowić zagrożenie zdrowia i życia dla każdego człowieka, ale w szczególności jest niebezpieczna dla osób starszych i małych dzieci. Co zrobić, aby chronić dzieci przed przegrzaniem organizmu?

Oto 10 zasad, które pomogą uchronić dziecko przed niebezpiecznymi skutkami upałów:

  1. W upalne dni wychodźcie z dziećmi w godzinach porannych (czyli do godziny 10-11) i popołudniowych (od godziny ok. 15). Nigdy przez samo południe, kiedy to słońce grzeje najmocniej, a promieniowanie UV jest najbardziej szkodliwe.
  2. Używajcie kremów z filtrem, najlepiej takich dostosowanych dla dzieci w określonej grupie wiekowej.
  3. Kiedy spędzacie czas w ogrodzie lub parku, starajcie się przebywać jak najwięcej czasu w cieniu, ale pamiętajcie, że tam również dociera promieniowanie UV.
  4. Nigdy nie zostawiajcie dziecka samego w samochodzie – Nigdy!
  5. Nie przykrywajcie wózka pieluchą, kocem itp. – o tym zrobiło się bardzo głośno, i dobrze bo choć metoda znana jest od pokoleń to okazuje się, że dziecko pod takim przykryciem ma o kilka stopni cieplej niż wynosi temperatura powietrza po za wózkiem. Więc, jeśli na zewnątrz mamy upał, czyli ponad 30 stopni Celsjusza, to teraz dodajcie do tego 6 lub 7 stopni. Wychodzi nam makabrycznie wysoka temperatura, zabójcza dla maleństwa.
  6. Zamontuj parasolkę do wózka, która da cień i jednocześnie pozwoli na dostęp powietrza.
  7. Niezbędne jest nakrycie głowy dla dziecka.
  8. Bardzo ważne jest, aby nawadniać organizm dziecka, najlepiej czystą wodą w bardzo dużych ilościach.
  9. Zakładaj dziecku przewiewne ubranie, w jasnych kolorach.
  10. Schładzaj ciało poprzez mgiełki lub zimne okłady.

Uwaga!
Jeśli zauważysz, że po upalnym dniu twoje dziecko źle się czuje, jest osłabione, ma gorączkę, wymiotuje i dużo płacze. Pamiętaj, że mogą to być objawy udaru słonecznego. Natychmiast przenieś dziecko do chłodnego, zacienionego miejsca i schładzaj ciało zimnymi okładami. Podaj dużą ilość wody do picia. Nawet, jeśli stan zdrowia dziecka wróci do normy, zalecana jest kontrola u pediatry. Warto upewnić się, że z dzieckiem jest wszystko w porządku.

Cieszmy się latem, ale pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa 😉

0 comments
87 polubień
Prev post: Pierwsze 12 miesięcy życia dzieckaNext post: Akcja – przeprowadzka. Kilka wskazówek jak się przeprowadzić sprawnie i bezboleśnie

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

O mnie

Rodzina jest fundamentem mojego szczęścia, inspiracją do życia i tworzenia. To dzięki niej postanowiłam założyć tę stronę. Mam dwie wspaniałe córki, kochającego męża i najwierniejszego psa pod słońcem. Cześć, jestem Monika i zapraszam do mojego Szczęśliwego Domu!
Przeczytaj więcej

Najpopularniejsze
Kalendarz
listopad 2024
PWŚCPSN
« sty  
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Ostatnie wpisy
0
Would love your thoughts, please comment.x