W życiu każdego maleństwa przychodzi taki moment, kiedy zaczyna interesować się tym co ma na talerzu i czym ma to zjeść. Dzidziuś zaczyna dotykać jedzenia, brać je do ręki, wkładać rączki do miseczki i łapać za łyżeczkę. Są to pierwsze próby samodzielnego jedzenia przez twoje dziecko i warto w tym momencie wprowadzić zmiany w karmieniu. Nauka używania widelca i łyżeczki przez takiego malca nie będzie łatwa i wymaga dużo cierpliwości od rodziców. Na pewno będzie brudno, na pewno część posiłku skończy na podłodze i poplami się nie jedna bluzka. Może się również wydłużyć czas takiego karmienia. Nie martwcie się na zapas, jest kilka sposobów aby ułatwić sobie i dziecku proces nauki karmienia. Najważniejsze, aby nie zniechęcić siebie i ucznia 🙂
Przygotuj miejsce do karmienia
Najwygodniejsze przy karmieniu są specjalne krzesła do karmienia z zamontowanym stoliczkiem dostosowanym do wysokości malucha. Dostępne są także podstawki mocowane do zwykłego krzesła, tak aby dziecko jadło przy stole. Możliwości jest kilka, najważniejsze by dziecko miało miseczkę na dobrej wysokości, a rodzic miał do niego dobry dostęp. Dziecko najlepiej karmić w miejscu, gdzie podłogę łatwo można pozmywać, jeśli nie chcemy jej ubrudzić na czas karmienia możemy pościelić łatwo zmywalną ceratę lub jednorazową folię.
Przygotuj odpowiednie sztućce i miseczki
Zorganizuj dla dziecka bezpieczną łyżeczkę i widelec. Na rynku jest bardzo dużo różnych sztućców dla maluchów. Łyżeczka nie powinna być zakrzywiona, najlepiej jeśli będzie taka jak dla dorosłych tylko mniejsza. Zadbaj także o talerzyki i miseczki wykonane z bezpiecznego tworzywa. Szklana zastawa stołowa nie jest wskazana i może być niebezpieczna.
Zabezpiecz dziecko w “specjalne” ubranie i pozwól mu się wybrudzić
To że dziecko się ubrudzi jest pewne i dobrze, pozwól mu na to. Jest to element nauki i zabawy, Ty jedynie możesz ograniczyć szkody. Ubierz w dziecko w ciuszki, których nie będzie szkoda poplamić i załóż mu śliniaczek, najlepiej taki z kieszonką.
Pozwól dziecku na samodzielność
Kiedy macie już wszystko przygotowane można przystąpić do nauki karmienia. Pozwól dziecku dotykać rękami jedzenia. Początkowo możesz mu dać kawałeczki czegoś co może sam włożyć do buzi. Mogą to być chrupki kukurydziane lub ugotowane warzywa jak np. kawałki marchewki czy kalafiora. Kiedy dziecko nabędzie umiejętność wkładania jedzenia do buzi i zjadania, można dać mu łyżeczkę i podać na początek np. kleik lub jogurt. Pomóż swojemu dziecku ustawiając łyżeczkę w jego dłoni, koryguj ten ruch ale jednocześnie pozwól maluchowi na swobodę.
Przygotuj kolorowe posiłki
Zadbaj, aby podawane dziecku posiłki były nie tylko zdrowe, ale także urozmaicone i kolorowe. Dzieci uczą się poprzez wszystkie zmysły i z pewnością będą bardziej zainteresowane kiedy na talerzu pojawią się różnokolorowe posiłki.
Nie zmuszaj dziecka do jedzenia! Jeśli maluch czegoś nie chce jeść nie próbuj mu dawać tego na siłę. Dziecko łatwo może się zrazić, wszystko musi odbywać się w spokoju i przyjemnej atmosferze.
Gotuj maluchowi to co lubi! Na pewno zauważasz, że są posiłki które twoje dziecko lubi bardziej niż inne. Staraj się wybierać właśnie takie posiłki, które zjada najchętniej, będzie to dla niego dodatkową zachętą.
W gronie rodziny
Jedzcie wspólnie całą rodziną tak często jak to tylko możliwe. Dziecko będzie wtedy obserwować i uczyć się od rodziców i starszego rodzeństwa wszystkich zachowań przy stole. Dodatkowo wasz bobas nie znudzi się siedzeniem w jednym miejscu, co dla niektórych dzieci może okazać się wielkim wyzwaniem. Jeśli nie macie możliwości jadać często wspólnie, pamiętaj aby malec miał przynajmniej towarzystwo jednej osoby. Nie dopuszczaj do sytuacji, że podczas gdy dziecko próbuje coś zjeść Ty w tym czasie idziesz na przykład pozmywać naczynia. Nie chodzi tu tylko o bezpieczeństwo, ale także o to, aby dla dziecka posiłek był kojarzony z czymś przyjemnym – na przykład z tym, że jest to czas spędzony z mamą lub tatą.
Jedzenie w dwóch miseczkach
W trakcie nauki samodzielnego jedzenia zazwyczaj pierwsze próby kończą się dużym bałaganem i pustym brzuszkiem dziecka. Aby zadbać o to żeby maluch sobie pojadł rozdziel jedzenie do dwóch miseczek- dziecku możesz dać mniejszą porcję. W trakcie kiedy berbeć zmaga się ze swoim talerzem Ty możesz go dokarmić z drugiej miski, dzięki temu będziecie pewni że posiłek powędrował do brzuszka, a nie tylko na podłogę.
Bądź cierpliwa, chwal i nagradzaj
Dzieci uwielbiają być chwalone za swoje osiągnięcia. Nawet te najmniejsze cieszą się, gdy bijemy im brawo kiedy zrobią coś dobrze. Także przy posiłku staraj się być cierpliwa i spokojna, nie poganiaj i przede wszystkim chwal, klaszcz i ciesz się z maluszkiem.
Nauka samodzielnego jedzenie odbywa się różnie, wszystko zależy od dziecka i tego jak szybko zdobywa nowe umiejętności. Dzieci które nie mają problemu z apetytem na pewno szybciej dojdą do wprawy. Nie zrażaj się jednak, gdy twojemu dziecku nie wychodzi jedzenie w pojedynkę, bądź cierpliwa a na pewno zostaniesz nagrodzona widokiem dziecka, które pałaszuje talerzyk siedząc przy stole. Pamiętaj, że posługiwanie się sztućcami, czy zabawa jedzeniem rękami to idealne ćwiczenie motoryczne dla dziecka i nawet jeśli trwa to długo jest to korzystne dla twojej pociechy.