6 faktów, które warto wiedzieć o noworodku

Noworodek w domu to duże wyzwanie dla rodzica, zwłaszcza jeśli jest to pierwsze dziecko. Po mimo, że jest to tak mała istota potrafi zaskoczyć młodych rodziców wieloma rzeczami, które jak się może okazać są zupełnie normalne w życiu noworodka.

Ciemiączka

To miejsca, w których krawędzie kilku kości ze sobą sąsiadują, ale nie są jeszcze trwale skostniałe. Okryte są elastyczną, półtwardą i bardzo wytrzymałą tkanką, która pełni tę samą rolę, co kości czaszki, a więc ochrania mózg. Ciemiączka ułatwiają dziecku przyjście na świat przez drogi rodne, a w kolejnych miesiącach pozwalają ocenić stan zdrowia dziecka.

Słaby wzrok i efekt zeza

Noworodek bardzo słabo widzi, potrafi rozróżnić tylko ostre kolory i proste kształty. Dodatkowo oczy malucha nie potrafią skupić się na jednym punkcie dając efekt zeza. Rozwój wzroku dziecka należy wspomagać pokazując dziecku różne kształty w kontrastujących kolorach, np. czarne kwadraty na białym tle. Oczy dziecka można również stymulować przy pomocy grzechotek w wyraźnych kolorach lub np. karuzeli nad łóżeczkiem.

Kichanie i czkawka

Zarówno kichanie jak i czkawka są naturalnym odruchem noworodka. Dzidziuś kicha, aby udrożnić swoje drogi oddechowe, nie jest to oznaka przeziębienia. Podobnie jest z czkawką, która pojawia się jeszcze w okresie ciąży i jest ona wynikiem niedojrzałego układu nerwowego, a nie przyczyną zmarznięcia dziecka. Kiedy czkawka trwa bardzo długo i jest męcząca dla dziecka należy skonsultować się z pediatrą.

Łuszcząca się skóra

Skóra dziecka łuszczy się ze względu na zmianę środowiska po urodzeniu. W brzuchu mamy była chroniona mazią płodową, po porodzie resztki mazi wycierają się wraz z górną warstwą skóry. Nie należy się tym martwić, takie łuszczenie powinno potrwać do dwóch tygodni od narodzin.

Zimne nóżki i rączki

Podobnie jak kichanie i czkawka, zimnie dłonie i stopy nie są objawem zmarznięcia, a wynikiem niedojrzałego układu krążenia. Układ ten w pierwszej kolejności dostarcza krew do ważnych narządów, dlatego stopy i dłonie mogą być chłodniejsze i bardziej blade niż reszta ciała. Chcąc sprawdzić czy noworodkowi jest ciepło, sugerujemy się temperaturą torsu.

Kupka dziecka w „dziwnych kolorach”

Pierwsza kupka dziecka to gęsta, ciemno-zielona smółka. Pojawia się zazwyczaj w pierwszej dobie życia dziecka. Kolejną kupką jest tzw. kupka przejściowa, nie jest to już smółka, ale nadal towarzyszy jej zielony kolor. Następnie w kolejnych dobach pojawia się kupka, która konsystencją i kolorem przypomina jajecznicę. Takich kupek powinno pojawiać się około 3-4 w ciągu doby. Mniejsza ilość może być spowodowana nieprawidłowościami w karmieniu i warto skonsultować się wtedy z lekarzem lub doradcą laktacyjnym.

Drodzy rodzice, nie wpadajcie w panikę gdy zauważycie u swojego dziecka coś nietypowego! 🙂

Poszukajcie porady u ekspertów, ponieważ może się okazać, że jest to fizjologia noworodka i to co budzi w Was niepokój jest zupełnie normalne. Mimo to jeśli coś was niepokoi, zawsze upewnijcie się u lekarza pediatry lub u położnej.

0 comments
9 polubień
Prev post: Karmienie piersią: 7+7 korzyści dla dziecka i dla mamy !Next post: Wyprawka dla dziecka: Położna radzi

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

O mnie

Rodzina jest fundamentem mojego szczęścia, inspiracją do życia i tworzenia. To dzięki niej postanowiłam założyć tę stronę. Mam dwie wspaniałe córki, kochającego męża i najwierniejszego psa pod słońcem. Cześć, jestem Monika i zapraszam do mojego Szczęśliwego Domu!
Przeczytaj więcej

Najpopularniejsze
Kalendarz
październik 2024
PWŚCPSN
« sty  
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Ostatnie wpisy
0
Would love your thoughts, please comment.x