Więc oczka zmruż i zaśnij już.. Sposoby na usypianie dziecka

Rodzicielstwo jest niesamowite i piękne, przynosi nam dużo radości i codziennie dostarcza sensu życia. Z pewnością dzieci motywują nas do działania. Czy spacerowalibyście tyle, gdyby nie marudzący w domu bobas? Czy zdecydowalibyście się na nowy samochód, gdyby nie to, że stary okazał się za mały? Czy basen w waszym życiu byłby co tygodniową rutyną, gdyby nie wasz dzieciaczek, który zamarzył sobie, że nauczy się pływać? Takie przykłady się mnożą każdego dnia. Myślę, że każdy rodzic wie o czym mówię. Ale po mimo, że rodzicielstwo jest naprawdę cudowne, to jednak obarczone jest również wielką górą obowiązków, odpowiedzialności i poświęcenia. To co młody rodzic poświęca najczęściej to swój sen i wypoczynek. Tego chyba brakuje nam, rodzicom niemowlaków, najbardziej. Porządnie się wyspać.

Aby to się udało, trzeba znaleźć metodę na swojego dzieciaczka. Ja podpowiem wam kilka sposobów, które być może ułatwią wam usypianie i przesypianie nocy przez dzidziusia. Napisałam być może, bo zawsze powtarzam, że każde dziecko jest inne i to co zadziała na jedno maleństwo nie koniecznie będzie skuteczne u drugiego bobasa. Wiem to, przekonałam się na przykładzie swoich dwóch, zupełnie różnych córek. Choć metody działania były takie same, rezultaty zupełnie inne. 

niewyspana mama

Regularność

To co małe dzieci lubią najbardziej, to powtarzający się rytm dnia. Najlepiej, żeby wszystko było jak w zegarku, o tej samej porze dnia posiłki, codziennie o tym samym czasie drzemka. Także, wieczorny rytuał powinien mieć te same czynności za każdym razem. Oczywiście, życie bywa różne i nie zawsze jest możliwa regularność, ja jednak uważam, że należy się starać ją zachować, gdyż dzieci wówczas naprawdę są dużo spokojniejsze.
Aby dziecko łatwo zasypiało, ustal kolejne czynności wykonywane wieczorem, najlepiej o tej samej porze każdego dnia. Przykładowo, koło godziny 19 zaplanuj dzidziusiowi kąpiel lub codzienną, wieczorną pielęgnację, przebierz go w piżamkę, a następnie podaj kolację. Przy małych dzidziusiach zazwyczaj jest to mleko lub gęsta kaszka/kleik. Po takich czynnościach połóż maleństwo spać do swojego łóżeczka. Ten element często bywa różny, ale spróbuj dać szanse dziecku na zaśnięcie samemu.

Wietrzenie pokoju

Warto przed snem wymienić powietrze w pomieszczeniu, gdzie ma spać dziecko. Świeże powietrze pozwoli na dotlenienie organizmu, a także oczyści pokój z roztoczy i zarazków. Nie należy jednak wietrzyć sypialni tuż przed kąpielą, dzidziuś który jest rozgrzany może się przeziębić.

Kołysanie

Istnieją metody, które mówią o tym, aby pozwolić się dziecku wypłakać i wtedy na pewno zaśnie. W końcu zaśnie – na pewno, ze zmęczenia… Ja nie jestem pewna czy ten sposób jest odpowiedni. Maleństwo, które nie może zasnąć potrzebuje ciepła i bliskości drugiego człowieka. Najlepiej mamusi albo tatusia. Według mnie, czasami dobrze jest wziąć dziecko na ręce i ukołysać do snu.

Moja córka jako noworodek zasypiała sama, później jej się odwidziało i kilka miesięcy musiałam ją usypiać lulając na rękach. Przy pierwszej córce nigdy nie było takiej potrzeby, a teraz okazało się to niezbędne. Czułam, że Jagoda potrzebuje czułości i bliskości. Teraz, gdy ma 10 miesięcy zaczęła zasypiać ponownie sama w łóżeczku.

Większa kolacja

Kiedy twoje dziecko często się budzi w nocy lub długo nie może zasnąć, należy zastanowić się nad tym, czy na pewno najada się swoją kolacją. Być może warto spróbować zrobić większą porcję lub zagęścić mleko kaszką lub kleikiem.

Przyciemnij pokój

Małe dzieci powinny zasypiać znacznie wcześniej niż dorośli lub starsze szkraby. W letnie dni może być jeszcze półmrok i w pokoju może być za jasno. To samo może być rankiem, często kiedy jeszcze chcemy pospać jest już świt. Pod tym względem polecam założyć ciemne rolety do okien lub grube zasłony.

Włącz lampkę

Punkt wyżej mówił o przyciemnianiu pokoju bo zazwyczaj zasypiamy w ciemności. Zdarza się jednak, że dzieci nie chcą całkowitego mroku i w takiej sytuacji rozwiązaniem problemu może być lampka nocna.

Misie szumisie i inne usypiacze

Myślę, że te gadżety znane są wszystkim rodzicom. Na rynku mamy do czynienia z różnymi usypiaczami. Zazwyczaj wydają tzw. białe dźwięki, szumy które kojarzą się niemowlętom z okresem kiedy mieszkały w brzuszku u mamy. Dlatego też cieszą się tak dużą popularnością, bardzo często skutecznie uspokajają maluszka. Zakupić możemy misie lub inne pluszaki, które mają funkcję projektora i/lub grają kołysanki i ciche melodyjki, pozwalając przy tym wyciszyć dziecko.

wieczorne czytanki

Wieczorne czytanki

Sprawdzają się idealnie wśród przedszkolaków, ale mogą być także dobrym sposobem na usypianie niemowląt. Czytanie sprzyja nawet tym najmniejszym, pozwala na wyciszenie i jednocześnie kontakt z rodzicami.

Nie usypiaj na siłę

Czasami po mimo tego że jest późno, dziecko nie może zasnąć, jest pobudzone. A im bardziej nie możesz uśpić swojej pociechy, tym bardziej rośnie twoje zdenerwowanie i frustracja. Robi się wtedy błędne koło, bo dziecko to czuje i zamiast się wyciszyć robi się jeszcze bardziej nerwowe.

Jeśli następuje taka sytuacja, odpuść na chwilę usypianie dziecka, weź je do drugiego pokoju, poczytaj mu bajeczkę, pobaw się z nim na dywanie, zrób to co twoje dziecko lubi i przy czym się uspokaja. Daj mu 15 minut dobrej zabawy, pamiętaj tylko o tym, aby za bardzo nie pobudzić dzieciaczka. Taki czas pozwoli zmęczyć się bobasowi, a dla Ciebie będzie to chwila na uspokojenie się i wyciszenie.

Drzemki w ciągu dnia

Jeśli chcesz, aby dziecko zasypiało wieczorami wcześniej, ustal mu drzemki popołudniowe tak, aby bobas przed nocnym zasypianiem zdążył się jeszcze wybawić i zmęczyć.

śpiące niemowlę

Każde dziecko jest wyjątkowe, dlatego też sposobów na wieczorne poskromienie szkraba jest mnóstwo. Mam nadzieję, że te które ja tutaj podpowiedziałam zadziałają na wasze dzieci i wszyscy zaczną się spokojnie wysypiać.

Życzę wam przespanych nocy 🙂
PS. Jeśli się wam podobało, dajcie znać. Będzie mi bardzo miło 🙂

0 comments
96 polubień
Prev post: Sentymentalna pamiątka i pomysł na wyjątkowo wzruszający prezent.Next post: Słabość, choroba i głupota, która może zniszczyć życie dziecka

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

O mnie

Rodzina jest fundamentem mojego szczęścia, inspiracją do życia i tworzenia. To dzięki niej postanowiłam założyć tę stronę. Mam dwie wspaniałe córki, kochającego męża i najwierniejszego psa pod słońcem. Cześć, jestem Monika i zapraszam do mojego Szczęśliwego Domu!
Przeczytaj więcej

Najpopularniejsze
Kalendarz
kwiecień 2024
PWŚCPSN
« sty  
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Ostatnie wpisy
0
Would love your thoughts, please comment.x