Czym leczyć przeziębienie w ciąży?

Podczas pierwszej ciąży, bardzo dużo czasu spędzałam poza domem. Studiowałam, więc często bywałam na uczelni, wśród tysięcy ludzi i miliona zarazków. Mało tego, urodziłam w lutym więc moja ciąża trwała przez całą jesień i prawie całą, naprawdę mroźną zimę. Był to okres przeziębień, katarów i innych niepożądanych w ciąży dolegliwości. O dziwo, nie chorowałam ani razu, choć wcale nie robiłam nic szczególnego. Standardowo, jadłam witaminy i starałam się zdrowo odżywiać. Gdyby mnie wtedy ktoś zapytał , czym się leczyć w ciąży, nie umiałabym odpowiedzieć. W tym temacie byłam zielona.

Niestety w drugiej ciąży dokładnie przestudiowałam, co powinno się znaleźć w apteczce kobiety spodziewającej się dziecka. Podczas ciąży z Jagodą chorowałam ciągle, nie było miesiąca żeby nie dopadł mnie jakiś katar, kaszel, gorączka czy potworne osłabienie. Nawet nie wiem, gdzie ja łapałam te wszystkie wirusy, bo tym razem, prawie całą ciąże przesiedziałam w domu. Nie byłam w stanie pracować, bo wystarczyło niedospanie i od razu byłam chora. Odporności nie miałam żadnej, a że nie mogłam korzystać ze standardowych pomocy farmaceutycznych musiałam ratować się tym co nie zaszkodziłoby dziecku. Dzięki temu odkryłam miksturę, która ratowała moje życie 🙂 Przepis, znajdziecie poniżej.

Zdrowie maleństwa jest najważniejsze a leki, które dla nas nie stanowią zagrożenia, dla rozwijającego się dziecka w łonie matki mogą być śmiertelnie niebezpiecznie. Ważne jest, aby wszystkie farmaceutyki konsultować z lekarzem, a już na pewno czytać ulotki!

Ogólne osłabienie, ból mięśni i gorączka, to typowe objawy przeziębienia. Jak sobie poradzić z tymi dolegliwościami w trakcie ciąży?

Należy zacząć od naturalnych metod, być może obejdzie się bez środków farmaceutycznych. Te zostawiamy na koniec, gdy nic innego nam nie pomaga. Każdy lek, może negatywnie wpłynąć na rozwój dzidziusia, dlatego ograniczamy je do minimum.

Gorączka…

Wysoką gorączkę, można obniżać zimnymi okładami. Nie powinno się jednak, kłaść zimnego kompresu w jednym miejscu, tylko robić okłady od głowy do stóp. Tak, aby stopniowo obniżać temperaturę, na całym ciele.
Gorączkę można również obniżyć poprzez picie naparów z czarnego bzu, lipy lub mięty. Osobiście polecam zaparzone liście lipy z sokiem malinowym. Pyszne, rozgrzewające i dodatkowo ma działanie przeciwzapalne.

Kiedy gorączka utrzymuje się powyżej 39 stopni Celsjusza konieczna jest wizyta u lekarza. Warto także mieć świadomość, że w ciąży w wyniku działania hormonów temperatura ciała jest wyższa od standardowej o ok. 0,5 stopnia Celsjusza. Dlatego o stanie podgorączkowym mówimy kiedy temperatura ciała wynosi od 37,5 do 38,5 stopni Celsjusza, a o gorączce kiedy termometr pokaże 39.

Ból mięśni, głowy i stawów…

Taki grypowy ból towarzyszył mi bardzo często. Aby uniknąć zażywania leków przeciwbólowych, szukałam czegoś naturalnego.
I znalazłam idealną miksturę, którą zawsze stosowałam na ból gardła, bo na to pomaga bardzo dobrze. Jednak, kiedy w ciąży ograniczyłam do minimum farmacutyki odkryłam, że ta mieszanka działa także przeciwbólowo. Oczywiście, nie działa tak długo co ibuprom, ale po wypiciu przez około 2 godziny nie bolały mnie mięśnie lub głowa. Szybki przepis poniżej 🙂

Co potrzeba?
Magiczny imbir, świeży
Miód
Cytryna
Wrzątek

Wykonanie:
Imbir obieramy i kroimy na małe kawałeczki (można go trochę rozgnieść). Zalewamy wrzątkiem i zostawiamy do ostygnięcia. Do letniego naparu, dodajemy miodu i soku z cytryny. Proporcje według uznania. Na zdrowie!

Imbir ma działanie przeciwbakteryjne, idealnie nadaję się przy leczeniu kaszlu i bólu gardła. Działa rozgrzewające i zapobiega infekcjom. Dla mnie działa także przeciwbólowo i był moim wybawieniem.

imbir, miód i cytryna

 

A powracając do tematu leków przeciwbólowych, to według WHO najbezpieczniejszym środkiem jest paracetamol. Jest to lek przeciwbólowy, ale nie przeciwzapalny. Należy go stosować w ograniczonej ilości i najlepiej po konsultacji z lekarzem. Inne leki są przeciwwskazane. Należą do nich między innymi: Aspiryna i inne zawierające kwas acetylosalicylowy, Ibuprom, Pyralgina. Są to farmaceutyki, które stanowią duże zagrożenie dla rozwoju i życia płodu.

Odpoczynek

W ciąży w ogóle jest wskazany, a przy przeziębieniu w szczególności. Kiedy czujecie się osłabione, należy jak najwięcej leżeć, spać i odpoczywać. Zdarza się też tak, że wystarczy się położyć, zwolnić tempo dnia codziennego, a ból sam przechodzi.

Kaszel… 

Przy kaszlu bardzo dobrze pomaga syrop z pędów sosny, ale trzeba dobrze czytać skład. Niestety większość z nich zawiera w swoim składzie alkohol etylowy. Najlepszy jest taki domowy, i tutaj obiecuję zrobić wpis, w którym znajdziecie przepis na idealny syrop na kaszel i przeziębienie dla całej rodziny. Bo dzięki ekstrakcji bez użycia alkoholu, taki produkt jest całkowicie bezpieczny. Bądźcie czujni 🙂

Ból gardła…

Na ból gardła stosowałam oczywiście napój z imbiru, a kiedy to nie wystarczało sięgałam po tabletki. Odkryłam w aptece tabletki na ból gardła, dla kobiet w ciąży i są bardzo skuteczne.

Warto również pamiętać o naturalnych antybiotykach takich jak:

czosnek – działa silniej od penicyliny, ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Zalecany jest przy zapaleniu zatok, bólu gardła, przeziębieniu i grypie

cebula – podobnie jak czosnek zawiera allicynę, ale również fitoncydy. Hamuje rozwój bakterii i zwiększa wydzielanie się śluzu podczas infekcji w górnych drogach oddechowych. Cebulę możemy wykorzystać również, przy chorobach układu pokarmowego. Najbardziej popularny jest syrop z cebuli i miodu lub cukru

żurawina – wypłukuje bakterie z układu moczowego, dlatego idealnie sprawdza się przy infekcjach dróg moczowych

Kiedy dopada Cię infekcja, z pewnością warto skonsultować ją z lekarzem. Pamiętaj, ciąża to stan wyjątkowy! W tym przypadku, toczy się walka o zdrowie i życie twoje i twojego maluszka. Choć naturalne sposoby, często wystarczają i pomagają to warto sięgnąć po opinię specjalisty.

2 comments
67 polubień
Prev post: Najczęściej zadawane pytania przez młodych rodzicówNext post: Zdrowie w lesie, czyli jak zrobić syrop z pędów sosny

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zew przygody
5 lat temu

Warto też płukać gardło ciepłą wodą z solą, niemal natychmiastowa ulga 🙂 no i inhalacje!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

O mnie

Rodzina jest fundamentem mojego szczęścia, inspiracją do życia i tworzenia. To dzięki niej postanowiłam założyć tę stronę. Mam dwie wspaniałe córki, kochającego męża i najwierniejszego psa pod słońcem. Cześć, jestem Monika i zapraszam do mojego Szczęśliwego Domu!
Przeczytaj więcej

Najpopularniejsze
Kalendarz
wrzesień 2024
PWŚCPSN
« sty  
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Ostatnie wpisy
2
0
Would love your thoughts, please comment.x