Najczęściej zadawane pytania przez młodych rodziców

4 pytania, na które odpowiedź nie jest taka oczywista. Dzieci są wyjątkowe i indywidualne. Natomiast problemy rodziców, często bywają bardzo podobne.

Czy dzieci zawsze raczkują?

Raczkowanie to ważny etap w życiu dziecka. Pomaga nie tylko rozwinąć się fizycznie, ale także doskonale wpływa na trening mózgu. Warto zachęcać dziecko do raczkowania, ale nigdy nie wolno go do tego zmuszać. Dzieci to indywidualne jednostki, które rozwijają się w swoim tempie. Zazwyczaj maluchy zaczynają raczkować po ukończeniu 9 miesiąca życia, ale nie jest to regułą. Jedne robią to znacznie szybciej, inne później. Istnieje również grupa dzieci, które omijają etap raczkowania i zaczynają od razu chodzić. Moja starsza córka zaczęła raczkować po ukończeniu 10 miesiąca życia i testowała tę umiejętność do 14 miesiąca, kiedy to nauczyła się chodzić.

Podczas raczkowania dzieci nabywają umiejętności psychomotorycznych, uczą się koordynować prawą i lewą stronę. Są to ćwiczenia zarówno dla mięśni i kręgosłupa, jak i dla mózgu, gdzie odbywa się współpraca prawej półkuli z lewą. Dzięki temu w późniejszych latach dzieci szybciej się uczą i nabywają umiejętności takich jak liczenie, czytanie itp. Zalet raczkowania jest niewątpliwie bardzo dużo, co nie oznacza że dzieci które od razu zaczynają chodzić są na straconej pozycji. Moja młodsza córka obecnie ma 11 miesięcy i dopiero teraz zaczęła się przemieszczać po mieszkaniu. Przemieszczać, nie oznacza raczkować. Ona siedząc odpycha się nóżkami i w ten sposób zmienia swoje miejsce w mgnieniu oka. Nie wiem, czy zacznie raczkować czy od razu chodzić, czas pokaże. W takiej sytuacji ważne jest by niczego nie przyśpieszać i pozwolić dziecku na swój własny rozwój.  

Kiedy pojawia się pierwszy ząbek?

nauka chodzenia

Pierwszy ząbek u dziecka może pojawić się między 4 a 12 miesiącem życia. Ale jak każdy aspekt w rozwoju dziecka, także ząbkowanie jest sprawą indywidualną i zależną od wielu czynników. Zdarzają się maluchy, które goszczą białego przyjaciela w swojej jamie ustnej już w 3 miesiącu życia, a są też takie dzieci które dopiero po pierwszych urodzinach witają pierwsze ząbki. Takich przypadków jest najmniej, ale warto mieć tego świadomość i nie panikować, kiedy twoje dziecko kończy 9 miesiąc życia z brakiem zębów. Tak, było w przypadku mojej młodszej córeczki, do 9 miesiąca życia nie miała ani jednego zęba. Teraz ma 11 miesięcy, a jej uzębienie pojawia się w trybie przyśpieszonym. Przebiło jej się już 8 zębów, z czego 4 działają już pełną parą. Także bez obaw, na każdego dzieciaczka przychodzi odpowiednia pora. Opóźnienia w przebijaniu się ząbków mogą być spowodowane: uwarunkowaniami genetycznymi, częstym zachorowaniem dziecka, przedwczesnym urodzeniem, niską urodzeniową masą ciała, karmieniem mlekiem modyfikowanym.

Kiedy niemowlę zaczyna przesypiać całą noc?

śpiące dziecko

To pytanie zadaje sobie nie jeden zmęczony rodzić 🙂 Sen jest bardzo ważny dla każdego człowieka. Zarówno dla maluszka jak i dla mamy i taty. Ci najmłodsi potrzebują najwięcej snu, jest to ważne dla ich rozwoju. Sen sprawia, że maluch się wycisza i odpoczywa po dniu pełnym wrażeń. Noworodki, przesypiają większą część dnia i nocy, budzą się zazwyczaj tylko do jedzenia. Starsze niemowlęta, zaczynają coraz więcej korzystać z życia i poznawać świt, a drzemki stają się coraz rzadsze. W nocy natomiast powinny pojawiać się dłuższe przerwy w karmieniach, tak aby po jakimś czasie dzieciaczek zaczął przesypiać całą noc. Kiedy to nadchodzi? Tak naprawdę może to nastąpić krótko po narodzinach, jak i dopiero po pierwszym roku życia dziecka. Istnieją maluchy, które budzą się tylko po to żeby przytulić się do mamy, ale też takie które są po prostu głodne. Moja starsza córka miała niecałe 2 miesiące, kiedy zaczęła przesypiać całe noce, ale natomiast w dzień spała bardzo mało. Na szczęście potrafiła grzecznie leżeć w łóżeczku lub wózku. Młodsza, Jagoda to całkowite przeciwieństwo, ma 11 miesięcy i w dalszym ciągu budzi się przynajmniej jeden raz do jedzenia. Ja się z tego cieszę, bo jeszcze niedawno potrafiła się budzić 2,3,4… razy, co dwie lub trzy godziny. Zawsze były to pobudki z głodu, bo wypijała mleczko i szła spać. Mam nadzieję, że kończąc roczek obydwie zaczniemy przesypiać nocki 🙂

Kiedy dziecko zaczyna się świadomie uśmiechać?

szczęśliwe dziecko

Uśmiech pojawia się na twarzy dziecka jeszcze w łonie matki. Zdarza się, że można to zaobserwować na badaniu USG. Niestety taki grymas na twarzy, choć wywołuje zachwyt wśród najbliższych, jest nieświadomym odruchem. Szczęśliwe dziecko to marzenie każdego rodzica. Niemowlę potrafi okazać swoje uczucie jedynie poprzez płacz i mimikę na swojej twarzy. Dlatego, kiedy widzimy uśmiech wywołuje to u nas radość i spokój. Takie wyjątkowe chwile, kiedy dziecko zaczyna uśmiechać się na widok swoich rodziców, możemy przeżyć zazwyczaj w ok. 6 tygodniu życia dziecka. Z każdym kolejnym, dziecko staje się coraz bardziej świadome i aktywnie współuczestniczy z otaczającym go światem. Zaczyna częściej się uśmiechać i okazywać radość. Koło 4 miesiąca życia dziecka możemy usłyszeć w pełni świadomy śmiech. Miód dla oczu i uszu rodziców 🙂

Wszystkie pytania dotyczące dzieciaczków, kończy jedna odpowiedź. Wszystko zależy indywidualnie od dziecka. Każde maleństwo rozwija się inaczej i choć mądre książki, opierając się na statystykach przybliżają nam etapy rozwoju, to należy wiedzieć, że być może akurat twoje dziecko w danej sytuacji nie jest statystyczne i odbiega od powszechnie przyjętych reguł. Warto przy tym pamiętać, że nie jest to nic złego. Dajmy się dzieciom rozwijać w swoim tempie. Zadbajmy, aby miały odpowiednie warunki, a rezultaty przyjdą same 🙂

0 comments
62 polubień
Prev post: Wyprawka dla dziecka: Położna radziNext post: Czym leczyć przeziębienie w ciąży?

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

O mnie

Rodzina jest fundamentem mojego szczęścia, inspiracją do życia i tworzenia. To dzięki niej postanowiłam założyć tę stronę. Mam dwie wspaniałe córki, kochającego męża i najwierniejszego psa pod słońcem. Cześć, jestem Monika i zapraszam do mojego Szczęśliwego Domu!
Przeczytaj więcej

Najpopularniejsze
Kalendarz
marzec 2024
PWŚCPSN
« sty  
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Ostatnie wpisy
0
Would love your thoughts, please comment.x