Poród niezależnie od tego czy był naturalny czy odbył się przez cesarskie cięcie, to wysiłek dla organizmu każdej kobiety. Dodatkowo po urodzeniu dziecka nie ma czasu na zadbanie o siebie, odpowiednią dietę, a już na pewno na porządne wysypianie się. Co zrobić, aby pomiędzy opieką nad maleństwem znaleźć czas i zadbać także o swoje ciało i swój organizm? Na czym należy się skupić, aby odzyskać upragnioną formę? Jest kilka sposobów, które w łatwy sposób możesz wprowadzić do swojego nowego trybu życia i które sprawią, że poczujesz się i zaczniesz wyglądać lepiej.
AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA
Po porodzie organizm jest bardzo osłabiony i potrzebuje czasu na regenerację. Aktywność fizyczna pozwoli to ułatwić, jednak ćwiczenia należy wprowadzać stopniowo i bardzo ostrożnie. Czas w którym powinniśmy zacząć ćwiczenia zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest rodzaj porodu (naturalny czy cesarskie cięcie) i ogólny stan zdrowia. Warto przed rozpoczęciem większej aktywności fizycznej skonsultować się z lekarzem i dokładnie przebadać. Początkowo możemy zacząć od spacerów z wózkiem i ćwiczeń mięśni Kegla. Gdy już wszystkie rany się zagoją i lekarz wyrazi zgodę można zacząć chodzić na basen i stopniowo wprowadzać ćwiczenia fitness. Najważniejsze aby słuchać swojego organizmu i go nie nadwyrężać. Nawet po kilku miesiącach ciało kobiety nie jest jeszcze całkowicie sprawne i w dalszym ciągu się regeneruję.
Jak zorganizować czas na ćwiczenia?
W trakcie opieki nad małym dzieckiem nie ma zbyt wiele czasu na gimnastykę, a już z pewnością nie ma czasu na wyjścia na siłownię czy zajęcia fitness. Nie oznacza to jednak, że musicie całkowicie rezygnować z ćwiczeń. Możecie zorganizować matę lub ręcznik i w salonie wykonywać ćwiczenia – dziecko w tym czasie może leżeć obok was. Dla dzidziusia to także będzie rozrywka i aktywna forma spędzenia czasu. Jeśli nie lubicie ćwiczyć w domu można poszukać w klubach fitness zajęć dla młodych mam. Coraz częściej na rynku pojawiają się oferty zajęć na które możecie wybrać się wraz z dzieckiem. Kiedy pogoda dopisuje, idealną aktywnością fizyczną będzie spacer z wózkiem, wtedy połączymy przyjemne z pożytecznym 🙂
ZDROWA DIETA
Niezależnie od tego czy karmisz piersią czy mlekiem modyfikowanym, zadbaj o to aby twoja dieta była urozmaicona i bogata w składniki odżywcze. Nie chodzi tylko o pozbycie się oponki z brzucha, ale przede wszystkim o zregenerowanie organizmu. W przygotowaniu posiłków postaw na proste i nieskomplikowane dania, na świeże owoce i warzywa. Postaraj się jeść regularnie i unikaj słodyczy. Na pewno po kilku tygodniach zdrowej diety zobaczysz pozytywne efekty. Pamiętaj tylko żeby nie stosować restrykcyjnych diet czy głodówek. W pierwszych miesiącach po urodzeniu dziecka ważniejsze od stracenia kilogramów jest wzmocnienie swojego organizmu.
PIĘKNE CIAŁO
Ciąża bardzo nadwyręża skórę i sprawia że wygląda ona na zmęczoną. Niejednokrotnie pojawiają się rozstępy i cellulit. Jak zadbać o swoje ciało aby poprawić jej blask i jędrność?
Pośladki, biodra, uda
Jeżeli w tych miejscach twoja skóra nie jest jędrna, pojawiły się rozstępy i „pomarańczowa skórka”, zacznij stosować kremy i balsamy antycellulitowe. W trakcie prysznicu stosuj peeling i masuj skórę okrężnymi ruchami szorstką rękawicą przez około 5 minut. Poprawi to krążenie i ujędrni ciało.
Biust
W ostatnich miesiącach biust był bardzo obciążony i w krótkim czasie zmienił swój rozmiar, dlatego wymaga on teraz specjalnego traktowania. Noś dobrze dopasowany, wygodny, odpowiednio podtrzymujący biustonosz na szerokich ramiączkach. Unikaj spania na brzuchu. Masuj piersi strumieniem wody z prysznica (na przemian chłodnej i ciepłej). Aby zapobiec rozstępom, wykonuj delikatny masaż z użyciem oliwki lub kosmetyków do pielęgnacji biustu.
Brzuch
Stosuj kremy i balsamy, dobrze jeśli stosowałaś je także w trakcie ciąży. Możesz także zaopatrzyć się w specjalny pas poporodowy, który podtrzyma rozciągnięte mięśnie. Kiedy nadejdzie odpowiedni moment pamiętaj także o ćwiczeniach na mięśnie brzucha. Jest to podstawowy element przy ujędrnianiu tej części ciała i poprawy wyglądu skóry brzucha.
CERA
Hormony, które szaleją w twoim organizmie często negatywnie wpływają na wygląd twojej cery. Mogą pojawić się wypryski lub przebarwienia. Jeśli twoją skórę zaatakowały pryszcze i łojotok, zacznij stosować odpowiednie kremy i toniki, po jakimś czasie skóra powinna wrócić do formy z przed porodu/ciąży. Przy przebarwieniach musisz unikać słońca i zapomnieć o opalaniu. Na spacerach używaj kremów z filtrem, a w domu zaopatrz się w kremy wybielające. Taka sytuacja może stabilizować się nawet do roku. Jeśli po tym czasie przebarwienia nie znikną, skonsultuj się z dermatologiem. Na skórze możemy dostrzec popękane naczynka czyli tak zwane pajączki. Z tym problemem najlepiej od razu udać się do specjalisty.
WŁOSY I PAZNOKCIE
Przyczyną wypadających i przetłuszczających się włosów oraz łamliwych paznokci jest spadek poziomu estrogenów po porodzie. Wszystko powinno wrócić do normy po około 6 miesiącach. Do tego czasu aby wzmocnić włosy i paznokcie stosuj dietę bogatą w witaminy A i B oraz magnez, krzem i cynk. Paznokcie możesz pomalować odżywką, a na włosy zastosować wzmacniające maski.
Dbając o siebie i swoje ciało poprawiasz sobie nastrój. Jest to korzystne zarówno dla ciebie jak i całej twojej rodziny. Dziecko zawsze wyczuje samopoczucie swojej mamy i z pewnością będzie szczęśliwe, kiedy ona stanie się zadowolona i uśmiechnięta.